Як ми створювали громади майбутнього: Результати проєкту “Е-рішення” для 30+ ОТГ України


На початку грудня 2019 наша команда фахівців побудови Smart City  презентувала на семінарі “Єдина система даних та аналітичні е-рішення для громад: виклики та досягнення” результати проєкту “Е-рішення”. Цей проєкт реалізується Центром розвитку інновацій за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».
У проєкті взяли участь 30 пілотних ОТГ з усієї України. Головна ціль такої ініціативи – допомогти громадам перейти на управління 2.0 за допомогою ІТ-інструментів.

Такими інструментами стали три базові реєстри: Реєстр громад, адрес та майна, а також бюджетний модуль, система GIS, економічна система та ін.

Для чого потрібні ІТ-інструменти для ОТГ?

ІТ-інструменти дозволяють громадам та містам збирати та сортувати дані, аналізуючи які вони зможуть приймати data-driven рішення. Сьогодні одна з проблем децентралізації у тому, що новоутворені громади не мають даних про їхні ресурси, а тому прийняття ефективних рішень значно ускладнюється.

Хто брав участь у проєкті “Е-рішення”?

До участі відбиралися громади з усієї України. Одним з критеріїв відбору був високий рівень мотивації ОТГ, бажання розвиватися та працювати над втіленням технологій у їхній громаді. Якщо з однієї сторони були громади, які прагнули використовувати ІТ-інструменти для управління, то з іншої сторони, у проєкті були експерти та ментори, які допомагали їм втілювати ці технології. Команда FDI Ukraine була обрана на конкурсній основі як ІТ-експерт проєкту та допомагала громадам впровадити Реєстри громад, адрес та комунального майна. Крім того, ми проводили навчання для громад, як наповнювати, користуватися цими реєстрами, зінтегрувати їх з іншими інформаційними системами та будувати аналітику на основі цих очищених та верифікованих даних.

Результати проєкту

Якщо говорити про загальні результати проєкту, то всього було підписано 35 угод з громадами, та налаштовано 683 “ролей та прав доступу” до ІТ-інструментів. Крім того, було організовано 3-онлайн курси та проведено 10 вебінарів щодо навчання ОТГ користуватися цими інструментами, а також надано технічну підтримку (колл-центр для громад) на 800+ звернень.

Що це дає?

Побудова місцевої системи даних

У громадах знаходяться первинні дані – про людей, адреси, їхні ресурси (земельні, майнові та ін.). Збір та облік цих даних сьогодні ведеться у “амбарних книгах”, doc чи excel. Це призводить до внесення недостовірних даних через “людський фактор”, їх втрати, або ж спотворення інформації. А коли у вас в основі лежать невірні дані, то про які рішення та якісні електронні послуги може бути мова? Тому ми вважаємо, що ІТ-інструменти, як-то: Реєстр громадян, адрес та  майна є базовими для першого кроку громади для роботи з даними за стандартами. Що це значить? Є певні визначені законом правила роботи з даними, і ці інструменти розроблені згідно відповідних законів. Відтак громада вносить, наприклад, в РТГ дані про своїх громадян, які перевіряються, і можуть використовуватися будь-якими авторизованими системами, що потребують цих даних. Тобто, не потрібно буде 10 чи 100 разів вносити дані про людину, аби надати їх кілька е-послуг. Одного разу записані та перевірені дані можуть бути використанні стільки разів, скільки громадянин буде запитувати послуги. Тому ці інструменти і є основою для створення місцевої системи даних.

Завдяки роботі громад в проєкті “Е-рішення” щодо наповнення даними базових реєстрів було створено 515 000 записів про жителів, внесено дані про 17852 об’єкти нерухомості та до реєстру адрес було внесено 4 225 вулиць, 69 787 будинків та 257 816 квартир.

Геоаналітика на основі даних

ІТ-інструменти, які збирають дані (зокрема, базові реєстри), заливають їх до єдиної системи даних (ЄСД), і вже на базі ЄСД Gis-модуль дозволяє провести аналітику цих даних та відобразити результат на дашборді. Також мешканці матимуть нагоду отримати оперативні дані по громаді щодо ремонтних робіт, транспортних маршрутів, зон паркування, стану довкілля та ін., та крім цього, вони зможуть мати доступ до даних про ресурси громади, як-то: використання землі, майна, генеральний план, моніторинг забудови тощо.

Своєю чергою, влада завдяки сервісам аналітики отримує загальні та точні дані по громаді, до прикладу: дані про нерухомість ОТГ, земельні ресурси, доходи громади, зокрема від сплати податків, інформацію про галузево-територіальну структуру ОТГ та динаміку економіки (Розділ аналітичні рішення – дашборди з даними від громад https://cid.center/e-solutions/?fbclid=IwAR2-M3-TGorlwLOq9uG4cgpob65niX0AQuOJ08PQvxP4oDzsbWICA0yKCTU). Крім цього, влада має оперативний доступ до більш специфічної інформації, як-то: демографічні показники населення ОТГ, рівень забрудненості, порушення правил забудови, рівень злочинності в регіоні та ін. Також ці дані дозволяють владі ОТГ надавати якісні та вчасні онлайн-послуги.

До того ж сервіси аналітики є незамінним інструментом для ОТГ, яка хоче працювати з інвестором. Адже геоаналітика зображає об’єкти нерухомості доступні для фінансування, земельні ділянки для інвестування, показники автомобільного та людського трафіку, зайнятість населення по галузях, середня заробітна плата по громаді, показники рентабельності чинного бізнесу, індекс інвестиційної активності, індикатор фінансового менеджменту підприємств громад та ін.

Перспективи використання сервісів аналітики важко переоцінити, але для їх застосування обов’язковою умовою є збір, сортування та очищення даних, у чому допомагають ІТ-інструменти. 

Плани на майбутнє

Якщо говорити про майбутнє, то ОТГ-учасники проєкту “Е-рішення” мають намір і надалі користуватися цими ІТ-інструментами, які вони запровадили та протестували за цей рік роботи проєкту. Одними із досягнень роботи проєкту є те, що ІТ-інструменти допомогли інтегрувати дані громади з державними базами даних, а також даними від таких провайдерів: data.gov.ua, ВКурсі, Кредитне Бюро, OpenDataBot, Prozorro (МінЕкономіки), Відкритий бюджет (МінФін) та представити ці дані у візуалізованому вигляді на дашбордах.

Працюючи щоденно з громадами протягом цього року, нам вдалось зібрати відгуки та побажання громад щодо їхнього розвитку. Ми поєднали ці побажання з висновками експертів з побудови розумних міст, інформатизації, економічного розвитку та підготували такі базові рекомендації, що потрібно зробити ОТГ, аби використати можливості технологій по-максимуму.

По-перше, потрібно розробити комплексну Програму інформатизації ОТГ, а не просто купити кілька комп’ютерів, що не є достатньою умовою для надання електронних послуг.

По-друге, необхідно розробити інвестиційний паспорт ОТГ та залучити перші інвестиції.

По-третє, побудувати Аналітичний портал на основі GIS, що дозволить аналізувати та прогнозувати демографічні процеси, моделювати потенціал збільшення надходжень від податку на землю, моніторити землі с/г призначення, моніторити вирубку лісів, підпалів, забудови та ін. 

По-четверте, впровадити Е-кабінет жителя, Реєстр пільговиків, Картку містянина, Чергу в садочки/школи, що дозволить розвинути електронні послуги у громаді та електронний документообіг. 

Проєкт “Е-рішення” дав можливість громадам не тільки почати будувати базу надання е-послуг завдяки ІТ-інструментам, але і вже приніс перші заощадження: загальна оцінювальна сума зекономлених громадою коштів на використання запропонованого програмного забезпечення складає щонайменше 2,5 млн грн, і включає економію на: серверній інфраструктурі, програмному забезпеченні, адмініструванні ПЗ, побудові ЄСД, навчанні фахівців громади та консалтингових послугах.

Додаток: Дашборди громад

Баранівська ОТГ https://gisportal.e-hromada.com.ua/portal/apps/insights/index.html#/view/ebdb146d96454b8aa3f22fe3838ce04b
Березівська ОТГ https://gisportal.e-hromada.com.ua/portal/apps/insights/index.html#/view/69b2cdede7e04fc09a36a8a7c9c4dd8c
Гуляйпільська ОТГ https://gisportal.e-hromada.com.ua/portal/apps/insights/index.html#/view/faa3db95974849659932363c8af77c24
Долинська ОТГ https://gisportal.e-hromada.com.ua/portal/apps/insights/index.html#/view/ecd94581693b4af283d2d7cf7932d52d
Засульська ОТГ https://gisportal.e-hromada.com.ua/portal/apps/insights/index.html#/view/501ea107d2ad4340891e180858adbba6
Іллінівська ОТГ https://gisportal.e-hromada.com.ua/portal/apps/insights/index.html#/view/db633c55e2cb4e23a4ccb93e8ce45e4f
Мамаївська ОТГ https://gisportal.e-hromada.com.ua/portal/apps/insights/index.html#/view/c9df4b00856641c1add84be0dc061ad6
Оріхівська ОТГ https://gisportal.e-hromada.com.ua/portal/apps/insights/index.html#/view/90328e95c3c345de83104225eaa4831b
Сокирянська ОТГ https://gisportal.e-hromada.com.ua/portal/apps/insights/index.html#/view/21afb18bf0714eddb661a6dd63550ceb
Софіївська ОТГ https://gisportal.e-hromada.com.ua/portal/apps/insights/index.html#/view/cc402c0b2abd4741aedf46727fa4087a